SPW Vista Professional Outdoor Lighting GR-5006-Z-4.5-W-36 Up Light/Accent Landscape Lamp with Aluminum Housing & Architectural Bronze Finish (Includes 4.5W 2950K 36 Degree LED)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Combining the best of both worlds, the 5006 Up & Accent Fixture with shroud comes factory installed with Vista's new MR-16 LED lamp. Boasting the energy savings of LED technology and the flexibility and performance of MR-16 Halogen lamps, Vista's new MR-16 LED lamps come factory-installed in 4.5W (equivalent to 20W halogen). The 5006 is shipped with a standard 4.5W, 36° flood MR-16 LED lamp. This low voltage up & accent fixture is constructed of die-cast, copper-free aluminum for strength and reliability. The fully rotatable shroud is compatible with accessories like lenses & louvers. The housing is equipped with an oversized silicone O-ring to protect against moisture and dust intrusion. At the base of the housing is a high temperature silicone diaphragm gasket which incorporates an innovative air valve that prevents a vacuum from forming within the fixture during dramatic temperature changes. A clear, tempered, shock and heat-resistant, soda-lime glass lens safeguards the lamp and optics. The intelligently engineered fully adjustable knuckle is made from injection-molded, fiber-reinforced composite which effectively isolates the fixture from the harmful corrosive soil. Mounting hardware is included: ABS ground stake. It comes with underground connectors and a 36-inch pigtail of 18-2 direct-burial cable.
  • Original OEM Vista Parts
  • Lamp Type: LED / MR16
  • Max Wattage: 5.5W; LED Wattage: 4.5W